Ochrana slovenskej pôdy pred jej skupovaním cudzincami

Autor: Pavol Čerňan | 7.9.2015 o 19:59 | (upravené 8.9.2015 o 10:50) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  252x

     Stane sa slovenská a lesná pôda lacným artiklom pre zahraničných investorov ? Dokážeme si chrániť dedičstvo našich predkov ?

     Štáty Európskej únie majú rôzne formy ochrany pôdy, napr. v Poľsku predaj pôdy cudzincom určuje zákon a v Rakúsku musí mať nadobúdateľ pôdy trvalé bydlisko v danej krajine minimálne 10 rokov.

     Podľa môjho názoru, by mal štát ukázať aj krajinám v okolí SR, že starostlivosť o vidiek je jednou z jeho hlavných priorít, čo by mal deklarovať skutočnou víziou svojho agrosektora, schválenou ústavným zákonom chrániacim vlastníctvo pôdy. Mali by sme sa chrániť pred lacným výpredajom pôdy zahraničným investorom, ktorí majú o pôdu na Slovensku záujem aj kvôli tomu, že ceny pôdy sú v porovnaní zo západnou časťou Európskej únie, výrazne nižšie.      Pre vlastnú bezpečnosť Slovenska, je potrebné mať pod kontrolou všetky aktivity súvisiace s predajom pôdy. Veď darmo, jedná sa o poľnohospodársku a lesnú pôdu, ktorú nám zanechali naši predkovia. Už len to by malo byť pre nás všetkých zaväzujúce. Podľa vyjadrenia premiéra SR, poľnohospodárska a lesná pôda je strategickým elementom Slovenska a mali by sme nájsť vhodnú ústavnoprávnu ochranu pred jej skupovaním cudzincami.      Možno predpokladať, že také ústavné uzákonenie ochrany pôdy, môže byť v istom rozpore s pravidlami Európskej únie. Mám na mysli nariadenia, ktorými EÚ definuje voľný pohyb tovaru, služieb a osôb.      Verím však, že sa medzi slovenskými politikmi nájde taký konsenzus, aby ochrana poľnohospodárskeja lesnej pôdy našla zákonnú oporu v Ústave Slovenskej republiky.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?