Ochrana slovenskej pôdy pred jej skupovaním cudzincami

Autor: Pavol Čerňan | 7.9.2015 o 19:59 | (upravené 8.9.2015 o 10:50) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  241x

     Stane sa slovenská a lesná pôda lacným artiklom pre zahraničných investorov ? Dokážeme si chrániť dedičstvo našich predkov ?

     Štáty Európskej únie majú rôzne formy ochrany pôdy, napr. v Poľsku predaj pôdy cudzincom určuje zákon a v Rakúsku musí mať nadobúdateľ pôdy trvalé bydlisko v danej krajine minimálne 10 rokov.

     Podľa môjho názoru, by mal štát ukázať aj krajinám v okolí SR, že starostlivosť o vidiek je jednou z jeho hlavných priorít, čo by mal deklarovať skutočnou víziou svojho agrosektora, schválenou ústavným zákonom chrániacim vlastníctvo pôdy. Mali by sme sa chrániť pred lacným výpredajom pôdy zahraničným investorom, ktorí majú o pôdu na Slovensku záujem aj kvôli tomu, že ceny pôdy sú v porovnaní zo západnou časťou Európskej únie, výrazne nižšie.      Pre vlastnú bezpečnosť Slovenska, je potrebné mať pod kontrolou všetky aktivity súvisiace s predajom pôdy. Veď darmo, jedná sa o poľnohospodársku a lesnú pôdu, ktorú nám zanechali naši predkovia. Už len to by malo byť pre nás všetkých zaväzujúce. Podľa vyjadrenia premiéra SR, poľnohospodárska a lesná pôda je strategickým elementom Slovenska a mali by sme nájsť vhodnú ústavnoprávnu ochranu pred jej skupovaním cudzincami.      Možno predpokladať, že také ústavné uzákonenie ochrany pôdy, môže byť v istom rozpore s pravidlami Európskej únie. Mám na mysli nariadenia, ktorými EÚ definuje voľný pohyb tovaru, služieb a osôb.      Verím však, že sa medzi slovenskými politikmi nájde taký konsenzus, aby ochrana poľnohospodárskeja lesnej pôdy našla zákonnú oporu v Ústave Slovenskej republiky.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.

BLOG LUCIE NICHOLSONOVEJ

Vážny má vážne auto. Za vaše

Vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne sa ešte poriadne ani neohrial a už si doprial vážne auto. Nie za svoje.


Už ste čítali?