Ako nám vadí hluk...

Autor: Pavol Čerňan | 18.8.2015 o 8:27 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  258x

    Nedávno som mal možnosť si prečítať, aké problémy spôsobuje ľudom hluk, ktorý možno definovať ako každý rušivý, obťažujúci, neprimeraný, nepríjemný a škodlivý zvuk.

    Medzi najväčšie zdroje hluku patrí kamiónová, letecká, železničná doprava, ale aj hluk v okolí obchodných centier, stavebná činnosť, terasy pohostinstiev a ich hudba.

    Zvyšujúci sa počet podaní a podnetov adresovaných regionálnym úradom verejného zdravotníctva len potvrdzuje, že hluk sa stal jedným z najvýznamnejších enviromentálno - zdravotných problémov obyvateľstva, a spôsobuje depresie, znižuje mieru sústredenia, vplýva na nervovú sústavu a činnosť kardiovaskulárneho systému.     V dnešnej dobe, na moje prekvapenie, pribudli ešte dva nové zdroje hluku. A to zvuk kostolných zvonov a krik z detských ihrísk.    Nič to nemení na veci, že tieto zdroje hluku boli v minulosti bežne akceptované. Áno, žijeme v uponáhľanej dobe, tak rýchlej a náročnej na výsledky, že si to ani neuvedomujeme. Tento stav priniesol okrem iného aj zmenu nášho prahu citlivosti na hluk, aspoň všetko tomu tak nasvedčuje. Môže to byť spôsobené aj tým, že máme vyššie nároky a požiadavky na všetko, a tým požadujeme aj striktné dodržiavanie prípustných hodnôt určujúcich veličín hluku.    Slovenský národ je veľmi úzko spätý s kresťanskými hodnotami počas stáročí.  Zvuk kostolných zvonov a detský krik k týmto hodnotám oddávna patria. Alebo sme sa už tak zmenili ?  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?