Chudobnejšie regióny a ich podpora

Autor: Pavol Čerňan | 24.8.2015 o 15:16 | Karma článku: 9,26 | Prečítané:  254x

        Podpora zamestnávania v okresoch, kde nezamestnanosť dosiahla hranicu 20 percent, rezonovala na stretnutí premiéra Róberta Fica, členov vládnych rezortov so 140 zástupcami dotknutých regiónov v Rožňave.

      Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja definuje konkrétne návrhy, medzi ktoré patrí dotačná zložka pre byty vyššieho štandardu až do výšky 85 percent oprávnených nákladov a  poskytnutie úveru s nulovou úrokovou sadzbou zo Štátneho fondu rozvoja bývania, pre žiadateľov z týchto okresov. Medzi také okresy patria Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava a Sobrance.

     V rámci plánovaných opatrení ide o dôležité aktivity v prospech toho, aby ľudia mohli zostať v regióne. Skutočnosť, ktorá je nám všetkým dlhodobo známa, že v regiónoch s tak vysokou nezamestnanosťou, nezamestnaní jednoducho nemôžu nájsť prácu, bez špeciálnych opatrení pre podporu podnikateľských subjektov. Každý súdny čitateľ, ktorý pozná stávajúci stav, nemôže namietať a hovoriť, že sa jedná o nejaké zvýhodňovanie týchto okresov.   

     Cestovný ruch a bytová politika zohrávajú významnú úlohu  pre znižovanie nezamestnanosti. A práve rastúcou podporou cestovného ruchu, cez oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) formou dotácií, by malo dôjsť k tvorbe pracovných miest.

     Očakávanie veľkého investora v týchto regiónoch je menej reálne, a preto je možné čerpať len z vlastných zdrojov, teda vytvárať priaznivé podmienky pre domácich podnikateľov, aby mohli vytvárať pracovné miesta, prípadne vytvoriť podmienky pre samopodnikanie.

     Podľa premiéra SR avizovaný zákon a jeho opatrenia budú slúžiť práve na podporu malých a stredných podnikateľov. Jedným z opatrení bude štátna pomoc pre investora, ktorý investuje 100 tisíc €. Doteraz prichádzala do úvahy štátna pomoc až pri investícií 3 mil.€.  A to je výrazný posun, pri zvýhodnení potencionálnych investorov.

     Opatrenia vlády, ktoré majú byť súčasťou nového zákona, bude schvaľovať vládny kabinet už tento týždeň, čo je dobrou správou pre regióny s najvyššou nezamestnanosťou.

     Na stimuly pre okresy s najvyššou nezamestnanosťou nemala vláda v minulosti zdroje. Podľa môjho názoru, práve teraz, zásluhou dobrého hospodárskeho a sociálneho vývoja na Slovensku, je najvhodnejšia doba, pre poskytnutie špeciálneho programu pomoci okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti. A to je to pomoc, ktorá zabezpečí zvýšenie počtu pracovných miest a ktorú dotknuté okresy určite privítajú. Som presvedčený, že si ju aj zaslúžia, a to je podstatné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?